تبلیغات
کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - هدیه منحوس فمینیست های چادری و ماهواره ها به جونان ایرانی

فمینیسم

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.


به گزارش وطن امروز،دختران مجرد و پسران مجرد؛ هر دو در صفت و عنوان «مجرد» مشترک هستند اما دلیل مجرد ماندن‌شان از زمین تا آسمان تفاوت دارد. اولی‌ها معمولا از خواستگار استقبال می‌کنند و دومی‌ها تقریبا از خواستگاری فراری هستند. بسیاری از آنها می‌گویند حاضرند با هر شرایطی کنار بیایند اما اینها نمی‌توانند چنین چیزی را باور کنند! اولی‌ها به جایی رسیده‌اند که دیگر عنوان «جنس دوم» را همراه ندارند اما دومی‌ها احساس می‌کنند این دو شماره نمی‌توانند به این سادگی‌ها کنار یکدیگر قرار گیرند.

در سال‌های اخیر دخترها توانسته‌اند به مدارج بالای علمی دست یابند و پسرها را با قدرت هرچه تمام‌تر پشت سر بگذارند. آمار قبولی دختران در کنکور مقطع کارشناسی، در برخی سال‌ها بسیار بیشتر از پسران بود و این برتری همچنان مشهود است؛ تا جایی که صندلی‌های بسیاری در کلاس‌های دانشگاه به دختران اختصاص دارد و در این کلاس‌ها پسران در اقلیت هستند.

یک طرف ازدواج نیست!

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.

امروز بسیاری از دختران در آرزوی تشکیل زندگی و همسرداری و فرزندپروری هستند اما آنچه می‌تواند به این آرزو جامه عمل بپوشاند، اراده‌ای است که باید در نیمی از افراد جامعه مجردان (یعنی پسران) به وجود ‌آید. بسیاری از پسرها اما نه تحصیلات بالا در حد دختران دارند و نه از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار هستند؛ چراکه بازار کار و موقعیت‌های شغلی که قبلا در اختیار پسران بود، به مرور از دست آنها خارج و به دختران واگذار شد.

اما آیا می‌توان به پیشرفت دختران خرده گرفت؟ مگر جز این است که دختران به دنبال رسیدن به حقوق خود و برابری با پسران هستند؟ آیا گذر سریع از بافت سنتی و البته ملی و بومی جامعه ایران و شبیه شدن به سبک زندگی مدرن و پست‌مدرن (که در جامعه اروپایی در جریان است) ایراد دارد؟!

ماهواره و راه‌های اشتباه

معضل مجرد ماندن جوانان از زمانی آغاز شد که عده‌ای بدون توجه به بافت فرهنگی ایران، شعارهای گسترده و فراگیر درباره حقوق دختران و زنان مطرح کردند و تلاش آنها این بود که موقعیت‌های شغلی و تحصیلی هرچه سریع‌تر در اختیار خانم‌ها قرار گیرد.

این خواسته‌ها به مدد همراهی شبکه‌های ماهواره‌ای که اتاق فکر آنها در کشورهای غربی و آمریکایی است، یکی پس از دیگری فراهم شد و کار به جایی رسید که آمار دانشجویان دختر در بسیاری از کلاس‌های دانشگاهی از پسران بیشتر شد.

با این حال، وقتی مسؤولان وزارت علوم و سیاستگذاران حوزه آموزش قصد داشتند این روند را متعادل کنند و به پسران نیز میدان بدهند، با مخالفت و اعتراض گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای مواجه شدند و این اتهام به آنها وارد شد که حقوق زنان را نادیده می‌گیرند! بنابراین دختران همچنان پله‌های ترقی را در جاده و مسیری طی کردند که در آن خبری از جنس مخالف نبود. اگر در گذشته بنیان بسیاری از ازدواج‌ها در دانشگاه شکل می‌گرفت اما امروز دیگر این امکان فراهم نیست، چراکه یکی از طرف‌های ازدواج از صحنه خارج شده و گوی و میدان فقط در دست یک طرف است! در این میان، دختران هرچند با نگاه برابری جنسیتی پا به میدان گذاشته‌اند و نادیده گرفتن بافت سنتی جامعه ایرانی یک اصل و ضرورت مهم برای آنهاست، اما وقتی سخن از ازدواج می‌شود، دختران تحصیلکرده حاضر به ازدواج با پسری که تحصیلات عالی ندارد نیستند.

اینجاست که خانم‌ها با یک تضاد مواجه می‌شوند؛ یعنی در زندگی اجتماعی قائل به برتری بر جنس مخالف و پیشی گرفتن از او هستند اما وقتی پای معیارهای ازدواج به میان می‌آید ناخواسته و ناخودآگاه دوست دارند مرد زندگی‌شان یک سر و گردن بالاتر از دیگران و خودشان باشد! در چنین شرایطی فقط تعداد بسیار اندک و معدودی از دختران هستند که می‌توانند به این آرزوی باورنکردنی خود برسند و مابقی دختران در طول زندگی مجردی خود یا به دنبال یافتن یک مقصر در خانواده و اجتماع برای مجرد ماندن خود می‌گردند یا با امیدواری و تلاش به راه خود برای یافتن شریک زندگی مناسب و جلب نظر یک پسر موفق و ایده‌آل ادامه می‌دهند؛ امیدی که هرچند بسیار پسندیده و لازمه لحظات زندگی است اما با واقعیت‌ها و شرایط موجود در جامعه بویژه جامعه پسران فاصله دارد؛ فاصله‌ای که حاصل اعتماد جوانان به شبکه‌های ماهواره‌ای غرب است.

دوستی‌هایی که به ازدواج نمی‌رسد

تبلیغ گسترده دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی توسط شبکه‌های ماهواره‌ای، موضوع دیگری است که با فرهنگ و بافت فرهنگی و اعتقادی ایرانی‌ها همخوانی نداشته و ندارد. این تبلیغات آنچنان در ۲ دهه گذشته شدت گرفت که دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی را به یک نیاز اساسی در برخی دختران و پسران تبدیل کرد؛ موضوعی که جایی در باورهای خانواده‌های ایرانی نداشت و هنوز هم ندارد. تبلیغ این دوستی‌ها آنقدر بود که پسران را از احساس نیاز به ازدواج رها کرد و حتی در موارد زیادی شاهد سوءاستفاده پسران از این نوع دوستی‌ها بوده‌ و هستیم. به همین خاطر است که بسیاری از دوستی‌های دختران و پسران به ازدواج نمی‌رسد؛ یعنی یا خانواده‌ها با چنین ازدواجی موافق نیستند و آن را با فرهنگ ایرانی ناهمگون و غریبه می‌دانند یا اینکه پسران با توجه به نگاه فرهنگی غالب بر جامعه، در نهایت نمی‌توانند با ازدواجی که بنیان آن بر دوستی است کنار بیایند. نمی‌خواهیم بگوییم دختران در این شرایط مقصر هستند؛ بلکه علت و ریشه اصلی این معضلات را باید در شبیخون فرهنگی جست‌وجو کرد که آرام‌آرام با تحمیل خود به افکار جوانان، آنها را به بن‌بست‌هایی کشانده که خروج از آنها نیازمند پرداخت هزینه از سوی همین جوانان است!

پسرهای پایین‌تر از خودم را درک نمی‌کنم

مرضیه دختر مجرد ۳۴ ساله است و مدرک کارشناسی در رشته شیمی دارد. او می‌گوید: «مدرک لیسانس را زمانی گرفتم که هنوز تحصیلات تا این حد فراگیر نشده بود. به سختی درس خواندم و به سختی در کنکور قبول شدم. ۴ سال را با بهترین و سختگیرترین استادها گذراندم و بلافاصله جذب بازار کار شدم».

مرضیه ادامه می‌دهد: «در زندگی چیزی کم ندارم، پول هست، کار هست، موقعیت اجتماعی هست اما مجرد بودنم واقعا آزارم می‌دهد. در کمتر جمع فامیلی یا دوستانه هست که کنایه‌ای به خاطر مجرد بودنم نشنوم! اگر حرف فامیل نبود، مشکلی با مجردی نداشتم».

وی می‌افزاید: «دخترهایی که در فامیل ما درس نخوانده‌اند و بی‌خیال دانشگاه شده‌اند، خواستگارهای بیشتری از من دارند و دست‌شان برای انتخاب باز است. اما خواستگارهای من کم هستند و ضمنا من نمی‌توانم به سادگی به آنها جواب مثبت بدهم. چون وقتی درس می‌خوانی و مدرک دانشگاهی می‌گیری، واقعا نمی‌توانی حرف‌ها و خواسته‌های یک پسر دیپلمه را درک کنی».

مرضیه این سوال را از خودش طرح می‌کند که «ادامه تحصیل بهتر بود یا ازدواج؟!» او می‌گوید: «من در ۳۴ سالگی نمی‌توانم پاسخی برای سوال خودم بیابم و از تصمیمی که ۱۰ سال قبل گرفتم دفاع کنم». او در پاسخ به این سوال که نقش شبکه‌های ماهواره در ایجاد وضعیت کنونی چه بوده است، اظهار می‌دارد: «متاسفانه خودم مشتری برخی از این شبکه‌ها بودم و ناخودآگاه از برخی دیالوگ‌ها و نقش‌های ارائه‌شده در محصولات آنها تقلید می‌کردم. مجرد ماندن، موضوعی است که مدام از سوی این شبکه‌ها به عنوان ارزش معرفی می‌شود و حال که جوانی‌ام را پشت سر گذاشته‌ام و وارد دوران میانسالی شده‌ام، می‌فهمم که آدرس ماهواره اشتباه بود!»

خانم دکتر با من ازدواج نمی‌کند!

میثم پسر مجرد ۳۶ ساله است. او به‌تازگی مدرک دکترای خود را گرفته و جایگاه شغلی بسیار خوبی دارد. میثم درباره علت مجرد ماندنش تا امروز می‌گوید: «وقتی دانشجوی مقطع کارشناسی بودم ۲ بار به خواستگاری رفتم و از هر ۲ جواب منفی گرفتم. یکی از آنها به ‌موقعیت مالی من ایراد گرفت و دیگری که مدرک کارشناسی ارشد داشت گفت نمی‌تواند با من ازدواج کند».

او می‌افزاید: «حالا اما شرایط تفاوت کرده است. من که روزگاری به فکر ازدواج بودم حالا سختگیرتر شده‌ام. هم پول دارم و هم مدرک تحصیلی و هم شغل خوب؛ اما از ازدواج می‌ترسم. چند وقت پیش از یک خانم که مثل خودم مدرک دکترا دارد خواستگاری کردم اما بعد از چند جلسه صحبت، متوجه شدم آن خانم به خاطر موقعیت شغلی بهتری که دارد حاضر به ازدواج با من نیست».

میثم می‌گوید: «من هم دیگر نمی‌توانم و نمی‌خواهم با دختری که مدرک لیسانس دارد ازدواج کنم چون احساس می‌کنم نمی‌توانیم حرف‌های همدیگر را بفهمیم. ادامه تحصیل برای من خیلی خوب بود و موقعیت اجتماعی خوبی برایم ایجاد کرد اما از سوی دیگر کاستی‌هایی را به همراه داشت که الان به این سادگی نمی‌توان آنها را به دست آورد».

قربانی شعارهای پوچ شدیم

احمد جوان مجرد ۳۵ ساله است. به قول خودش دیگر با این سر بی‌مو نمی‌تواند نظر مثبت دخترها را جلب کند! او به بیان دردها و مشغله‌های ذهنی پسرهای متولد دهه ۶۰ می‌پردازد: «همیشه تصور می‌کردم خیلی زود ازدواج می‌کنم و برای انتخاب همسر مشکلی ندارم. فقط یک چیز را پیش‌بینی نمی‌کردم که آن هم تغییر ناگهانی سبک زندگی بود. این تغییر تمام برنامه‌ها و افکار مرا نابود کرد. انتظارم این بود که دخترهای متولد دهه ۶۰ از این تغییرات تاثیر نپذیرند تا ما پسرها بتوانیم انتخاب خوبی مطابق با ایده‌آل‌هایی که با آنها بزرگ شده‌ایم، داشته باشیم».

احمد ادامه می‌دهد: «اما این موج تغییر که توسط شبکه‌های ماهواره‌ای ایجاد شده بود، بیشتر پسرها و دخترهای دهه ۶۰ را هم با خود برد؛ بویژه دخترها را؛ ما هم در یک خانواده سنتی با آداب و عقاید خاص بزرگ شده بودیم و مادرم می‌گفت سبک زندگی دخترهای امروزی با ما جور نیست. راهی دانشگاه شدم و آنجا در کنار درس خواندن نیم‌نگاهی هم به ازدواج داشتم تا شاید بتوانم دختری مطابق با فرهنگ خانواده خودم پیدا کنم. اما راستش را بخواهید خیلی سخت بود، چراکه دخترها و پسرها به بهانه‌های مختلف و به خاطر چیزهایی که تازه مد شده بود، با هم ارتباط عاطفی برقرار می‌کردند و در مسیرهایی قرار داشتند که مطابق پسند و میل من و خانواده‌ام نبود».

او اینچنین به صحبت‌های خود پایان می‌دهد: «مشکل نسل من این است که نتوانست «خودش باشد و خودش باقی بماند». نسل من مدام با تبلیغات این‌طرف و آن‌طرف رنگ عوض کرد. برخی از افراد هم‌سن و سال من قربانی حرف‌ها و شعارهایی شدند که از آنسوی آب‌ها می‌آمد و توخالی و پوچ بود».


نظرات()   
   
mold removal spray lowes
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 14:15
Black Mildew Clear up can a be a difficult task.
roof leak repair lansing mi
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 19:36
Is a completely licensed roofing contractor.
buy your essay online
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 17:37
Keep on writing, great job!
emergency hvac repair near me
جمعه 14 اردیبهشت 1397 09:05
Air con motors may have repairing occasionally.
carrier hvac repair parts
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 21:47
We provide details around HVAC system basics.
hardwood flooring refinishing louisville ky
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 01:46
Fasteners tear the paper on floor sanders.
sex
پنجشنبه 30 فروردین 1397 02:07
Currently it looks like Expression Engine is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your
blog?
roof repair cost
چهارشنبه 29 فروردین 1397 17:32
Flat, Foam or Single Ply Roofing - Restore.
free robux
دوشنبه 27 فروردین 1397 17:39
Make buddies and come back to perform with buddies.
roof repair vs replacement
دوشنبه 27 فروردین 1397 13:29
I plan to name the roofing contractor to query this.
hardwood flooring finishing nails
دوشنبه 27 فروردین 1397 02:21
Then brush on a light-weight coat of finish and dry
it.
Buy Soundcloud Reposts
جمعه 24 فروردین 1397 00:59
Hi, just wanted to mention, I liked this post.

It was practical. Keep on posting!
tutuapp
چهارشنبه 15 فروردین 1397 01:07
jjhhjdjaaja tantois cortes
바카라하는곳
شنبه 4 فروردین 1397 15:16
Just wish to say your article is as astounding.
The clearness for your submit is simply nice and that i can suppose you're an expert in this subject.
Well along with your permission allow me to grab your feed to keep
up to date with drawing close post. Thanks a million and please keep up the gratifying
work.
techyalfred.weebly
جمعه 3 فروردین 1397 14:01
Enjoy Brotherhood Episode 1 now!
blockchain technology etf
چهارشنبه 1 فروردین 1397 22:49
Provides access to the complete Bitcoin blockchain.
hi
پنجشنبه 10 اسفند 1396 02:11
Hiya very cool web site!! Man .. Excellent .. Wonderful
.. I'll bookmark your website and take the feeds also? I'm glad to find a lot of helpful
information right here in the put up, we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
tow truck services melbourne
جمعه 4 اسفند 1396 07:21
Towing services are at all times in want.
homescapes guides
شنبه 7 بهمن 1396 08:15
Say no to obligations and Play for versions.
ouvrir un compte bancaire en ligne sans revenus
دوشنبه 25 دی 1396 14:22
Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?

I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to
have you share some stories/information. I
know my viewers would enjoy your work. If you're even remotely
interested, feel free to shoot me an e mail.
go plane tricks
شنبه 23 دی 1396 10:00
The gameplay itself is quite repetitive.
trafficjunky
پنجشنبه 21 دی 1396 07:55
Undeniably imagine that that you stated. Your favourite justification appeared to be
on the web the easiest thing to consider of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time
as other folks consider issues that they just don't realize about.
You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing
without having side-effects , people can take a signal.
Will likely be back to get more. Thank you
ExpertOption
دوشنبه 27 آذر 1396 15:54
I don't know whether it's just me or if everybody else experiencing
problems with your website. It appears as though some of the written text in your content are running off the
screen. Can somebody else please comment and let me know if this
is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I've
had this happen previously. Cheers
Tanja
جمعه 24 آذر 1396 10:10
Highly energetic article, I loved that bit. Will there be a part 2?
www.silvashaw.co.za
جمعه 24 آذر 1396 08:08
Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too great.

I really like what you've acquired here, really like what
you're saying and the way in which you say it.

You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
I can not wait to read much more from you. This is
really a wonderful website.
Lelio Vieira Carneiro Junior
جمعه 19 آبان 1396 23:57
I needed to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of
it. I've got you book-marked to check out new things you post…
یکشنبه 23 مهر 1396 01:16
توهم زدی آقا
از کجا فهمیدی دختران در آرزوی تشکیل خانواده
هستن
خودشون به شما گفتن
دیگه گذشت اون زمان که دخترا رو به زور
خونه شوهر میفرستادن
ازدواج واسه دخترها مطلوبیتی نداره
قدیما دخترا واسه پول ازدواج میکردن اونم به زور
الانم بعضی دخترا واسه حرف مردم شاید ازدواج
کنن
ولی آرزوی ازدواج داشتن اونم با پسر ایرانی
خیلی مسخرس
دیگه ازدواج جز اولویت های دختران نیست
اینو بفهم
البته پسران مطمعنا بدون ازدواج کامل نیستن
و همیشه احساس کمبود میکنن
واسه همین دارید میسوزید که دخترها زیر بار
ازدواج نمیرن
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 18:14
Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i
came to go back the favor?.I am attempting to in finding things to enhance my website!I guess its
adequate to make use of a few of your concepts!!
How do you prevent Achilles tendonitis?
سه شنبه 7 شهریور 1396 18:12
Hi, this weekend is good designed for me, since this occasion i am reading this fantastic educational article here at my residence.
Sana
سه شنبه 7 شهریور 1396 01:37
من واقفا نمی فهمم یعنی همچین تفکرات و موضع گیری های جدی ای داریم ما ...!!
یعنی شما مخالف خارج شدن زنان از جنس دومی بودن هستین ؟؟!!!
من اصلا نمیخوام توهین کنم چون نمیدونم این حرفها و تفکرات از کجا ریشه گرفته که یه مرد بلند میشه در مقابل زنان به دفاع از حقوق مردان !!!
ولی نگران دانشگاه رفتن دخترا نباشین هر چه قدرم تعدادشون زیاد باشه و نمره الف بگیرن بازم این مردان که تو استخدام ها اولویت دارن و خیلی راحت شغل پیدا میکنن حتی اگه استخدامی هم نباشه و اگه یه موقع یه زنو به جای مرد بردارن به خاطر جادبه جنسیتیش نیست به خاطر کم بودن حقوقی ک بهش قراره بدن
واقعا جای هیچ نگرانی برا مردا تو دنبا نیست چرا راحت سرتونو رو بالش نمیزارین با خیال آسوده بخوابین
من واقعا میخوام گریه کنم این مثل این میمونه که یه گروه تشکیل بشه به اسم انجمن حمایت از انسان ها در مقابل حیوانات ..(قصد توهین ندارم به ماه اشاره کردم... )
توی دنیا هیچ وقت پسری آرزو نکرده که کاش دختر به دنیا می اومد چون دنیا به کام اونا مبچرخه ولی تو نمیتونی حتی یه دخترو پیدا کنی که حداقل یه بار این آرزو رو تو زندگیش نکرده باشه آرزویی که واقعا درد داره یه استادی دارم که پسره میگفت مرد نمیتونه فمنیسم باشه برای فمنیسم بودن اولین شرط اینه که زن باشی تا اون دردا رو کشیده باشی تا نفهمی یکی چه طور هر لحظه از زندگیشو دچار تبعیض شده چه تو خونه چه تو اجتماع نمیتونی قضاوت کنی و البته که من نمیتونم بشینم اینجا همه ی این تبعیض ها رو بشمارم تا بری شکر کنی که یه پسر ب دنیا اومده فقط چون یه دختر به دنیا نیومدی هر پسری اگه فقط یه لحظه به این فکر کنه که اگه یه دختر ب دنیا می اومد بازم از این حرفها دفاع میکرد شک دارم که همین الان نطرشو عوض نمیکرد
ترحم حس بدیه که ممکنه به کسی داشته باشی ولی مطمئن باشین زنا حیلی وقتها حتی به این حس ترحم نیاز دارن و ازش استقبال میکنن که شاید باعث بشه فضایی برای تنفسش توی این دنیای ظالم پیدا کنه ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها
html] [/html]