تبلیغات
کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - هدیه منحوس فمینیست های چادری و ماهواره ها به جونان ایرانی

فمینیسم

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.


به گزارش وطن امروز،دختران مجرد و پسران مجرد؛ هر دو در صفت و عنوان «مجرد» مشترک هستند اما دلیل مجرد ماندن‌شان از زمین تا آسمان تفاوت دارد. اولی‌ها معمولا از خواستگار استقبال می‌کنند و دومی‌ها تقریبا از خواستگاری فراری هستند. بسیاری از آنها می‌گویند حاضرند با هر شرایطی کنار بیایند اما اینها نمی‌توانند چنین چیزی را باور کنند! اولی‌ها به جایی رسیده‌اند که دیگر عنوان «جنس دوم» را همراه ندارند اما دومی‌ها احساس می‌کنند این دو شماره نمی‌توانند به این سادگی‌ها کنار یکدیگر قرار گیرند.

در سال‌های اخیر دخترها توانسته‌اند به مدارج بالای علمی دست یابند و پسرها را با قدرت هرچه تمام‌تر پشت سر بگذارند. آمار قبولی دختران در کنکور مقطع کارشناسی، در برخی سال‌ها بسیار بیشتر از پسران بود و این برتری همچنان مشهود است؛ تا جایی که صندلی‌های بسیاری در کلاس‌های دانشگاه به دختران اختصاص دارد و در این کلاس‌ها پسران در اقلیت هستند.

یک طرف ازدواج نیست!

واقعیت امروز جامعه ما این است که بسیاری از دختران مجرد، از نظر تحصیلات و حتی جایگاه شغلی و اجتماعی یک سر و گردن بالاتر از پسران مجرد قرار دارند و رفته‌رفته بر این برتری افزوده می‌شود. این تعاریف و ویژگی‌ها البته مربوط به موقعیت اجتماعی دختران است و اگر وارد زندگی خصوصی و شخصی آنها بشویم، خواهیم دید تا حدی از وضعیت موجود گلایه‌مند هستند و این گلایه در برخی از آنها پررنگ‌تر و بیشتر است.

امروز بسیاری از دختران در آرزوی تشکیل زندگی و همسرداری و فرزندپروری هستند اما آنچه می‌تواند به این آرزو جامه عمل بپوشاند، اراده‌ای است که باید در نیمی از افراد جامعه مجردان (یعنی پسران) به وجود ‌آید. بسیاری از پسرها اما نه تحصیلات بالا در حد دختران دارند و نه از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار هستند؛ چراکه بازار کار و موقعیت‌های شغلی که قبلا در اختیار پسران بود، به مرور از دست آنها خارج و به دختران واگذار شد.

اما آیا می‌توان به پیشرفت دختران خرده گرفت؟ مگر جز این است که دختران به دنبال رسیدن به حقوق خود و برابری با پسران هستند؟ آیا گذر سریع از بافت سنتی و البته ملی و بومی جامعه ایران و شبیه شدن به سبک زندگی مدرن و پست‌مدرن (که در جامعه اروپایی در جریان است) ایراد دارد؟!

ماهواره و راه‌های اشتباه

معضل مجرد ماندن جوانان از زمانی آغاز شد که عده‌ای بدون توجه به بافت فرهنگی ایران، شعارهای گسترده و فراگیر درباره حقوق دختران و زنان مطرح کردند و تلاش آنها این بود که موقعیت‌های شغلی و تحصیلی هرچه سریع‌تر در اختیار خانم‌ها قرار گیرد.

این خواسته‌ها به مدد همراهی شبکه‌های ماهواره‌ای که اتاق فکر آنها در کشورهای غربی و آمریکایی است، یکی پس از دیگری فراهم شد و کار به جایی رسید که آمار دانشجویان دختر در بسیاری از کلاس‌های دانشگاهی از پسران بیشتر شد.

با این حال، وقتی مسؤولان وزارت علوم و سیاستگذاران حوزه آموزش قصد داشتند این روند را متعادل کنند و به پسران نیز میدان بدهند، با مخالفت و اعتراض گسترده شبکه‌های ماهواره‌ای مواجه شدند و این اتهام به آنها وارد شد که حقوق زنان را نادیده می‌گیرند! بنابراین دختران همچنان پله‌های ترقی را در جاده و مسیری طی کردند که در آن خبری از جنس مخالف نبود. اگر در گذشته بنیان بسیاری از ازدواج‌ها در دانشگاه شکل می‌گرفت اما امروز دیگر این امکان فراهم نیست، چراکه یکی از طرف‌های ازدواج از صحنه خارج شده و گوی و میدان فقط در دست یک طرف است! در این میان، دختران هرچند با نگاه برابری جنسیتی پا به میدان گذاشته‌اند و نادیده گرفتن بافت سنتی جامعه ایرانی یک اصل و ضرورت مهم برای آنهاست، اما وقتی سخن از ازدواج می‌شود، دختران تحصیلکرده حاضر به ازدواج با پسری که تحصیلات عالی ندارد نیستند.

اینجاست که خانم‌ها با یک تضاد مواجه می‌شوند؛ یعنی در زندگی اجتماعی قائل به برتری بر جنس مخالف و پیشی گرفتن از او هستند اما وقتی پای معیارهای ازدواج به میان می‌آید ناخواسته و ناخودآگاه دوست دارند مرد زندگی‌شان یک سر و گردن بالاتر از دیگران و خودشان باشد! در چنین شرایطی فقط تعداد بسیار اندک و معدودی از دختران هستند که می‌توانند به این آرزوی باورنکردنی خود برسند و مابقی دختران در طول زندگی مجردی خود یا به دنبال یافتن یک مقصر در خانواده و اجتماع برای مجرد ماندن خود می‌گردند یا با امیدواری و تلاش به راه خود برای یافتن شریک زندگی مناسب و جلب نظر یک پسر موفق و ایده‌آل ادامه می‌دهند؛ امیدی که هرچند بسیار پسندیده و لازمه لحظات زندگی است اما با واقعیت‌ها و شرایط موجود در جامعه بویژه جامعه پسران فاصله دارد؛ فاصله‌ای که حاصل اعتماد جوانان به شبکه‌های ماهواره‌ای غرب است.

دوستی‌هایی که به ازدواج نمی‌رسد

تبلیغ گسترده دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی توسط شبکه‌های ماهواره‌ای، موضوع دیگری است که با فرهنگ و بافت فرهنگی و اعتقادی ایرانی‌ها همخوانی نداشته و ندارد. این تبلیغات آنچنان در ۲ دهه گذشته شدت گرفت که دوستی با جنس مخالف در دوران مجردی را به یک نیاز اساسی در برخی دختران و پسران تبدیل کرد؛ موضوعی که جایی در باورهای خانواده‌های ایرانی نداشت و هنوز هم ندارد. تبلیغ این دوستی‌ها آنقدر بود که پسران را از احساس نیاز به ازدواج رها کرد و حتی در موارد زیادی شاهد سوءاستفاده پسران از این نوع دوستی‌ها بوده‌ و هستیم. به همین خاطر است که بسیاری از دوستی‌های دختران و پسران به ازدواج نمی‌رسد؛ یعنی یا خانواده‌ها با چنین ازدواجی موافق نیستند و آن را با فرهنگ ایرانی ناهمگون و غریبه می‌دانند یا اینکه پسران با توجه به نگاه فرهنگی غالب بر جامعه، در نهایت نمی‌توانند با ازدواجی که بنیان آن بر دوستی است کنار بیایند. نمی‌خواهیم بگوییم دختران در این شرایط مقصر هستند؛ بلکه علت و ریشه اصلی این معضلات را باید در شبیخون فرهنگی جست‌وجو کرد که آرام‌آرام با تحمیل خود به افکار جوانان، آنها را به بن‌بست‌هایی کشانده که خروج از آنها نیازمند پرداخت هزینه از سوی همین جوانان است!

پسرهای پایین‌تر از خودم را درک نمی‌کنم

مرضیه دختر مجرد ۳۴ ساله است و مدرک کارشناسی در رشته شیمی دارد. او می‌گوید: «مدرک لیسانس را زمانی گرفتم که هنوز تحصیلات تا این حد فراگیر نشده بود. به سختی درس خواندم و به سختی در کنکور قبول شدم. ۴ سال را با بهترین و سختگیرترین استادها گذراندم و بلافاصله جذب بازار کار شدم».

مرضیه ادامه می‌دهد: «در زندگی چیزی کم ندارم، پول هست، کار هست، موقعیت اجتماعی هست اما مجرد بودنم واقعا آزارم می‌دهد. در کمتر جمع فامیلی یا دوستانه هست که کنایه‌ای به خاطر مجرد بودنم نشنوم! اگر حرف فامیل نبود، مشکلی با مجردی نداشتم».

وی می‌افزاید: «دخترهایی که در فامیل ما درس نخوانده‌اند و بی‌خیال دانشگاه شده‌اند، خواستگارهای بیشتری از من دارند و دست‌شان برای انتخاب باز است. اما خواستگارهای من کم هستند و ضمنا من نمی‌توانم به سادگی به آنها جواب مثبت بدهم. چون وقتی درس می‌خوانی و مدرک دانشگاهی می‌گیری، واقعا نمی‌توانی حرف‌ها و خواسته‌های یک پسر دیپلمه را درک کنی».

مرضیه این سوال را از خودش طرح می‌کند که «ادامه تحصیل بهتر بود یا ازدواج؟!» او می‌گوید: «من در ۳۴ سالگی نمی‌توانم پاسخی برای سوال خودم بیابم و از تصمیمی که ۱۰ سال قبل گرفتم دفاع کنم». او در پاسخ به این سوال که نقش شبکه‌های ماهواره در ایجاد وضعیت کنونی چه بوده است، اظهار می‌دارد: «متاسفانه خودم مشتری برخی از این شبکه‌ها بودم و ناخودآگاه از برخی دیالوگ‌ها و نقش‌های ارائه‌شده در محصولات آنها تقلید می‌کردم. مجرد ماندن، موضوعی است که مدام از سوی این شبکه‌ها به عنوان ارزش معرفی می‌شود و حال که جوانی‌ام را پشت سر گذاشته‌ام و وارد دوران میانسالی شده‌ام، می‌فهمم که آدرس ماهواره اشتباه بود!»

خانم دکتر با من ازدواج نمی‌کند!

میثم پسر مجرد ۳۶ ساله است. او به‌تازگی مدرک دکترای خود را گرفته و جایگاه شغلی بسیار خوبی دارد. میثم درباره علت مجرد ماندنش تا امروز می‌گوید: «وقتی دانشجوی مقطع کارشناسی بودم ۲ بار به خواستگاری رفتم و از هر ۲ جواب منفی گرفتم. یکی از آنها به ‌موقعیت مالی من ایراد گرفت و دیگری که مدرک کارشناسی ارشد داشت گفت نمی‌تواند با من ازدواج کند».

او می‌افزاید: «حالا اما شرایط تفاوت کرده است. من که روزگاری به فکر ازدواج بودم حالا سختگیرتر شده‌ام. هم پول دارم و هم مدرک تحصیلی و هم شغل خوب؛ اما از ازدواج می‌ترسم. چند وقت پیش از یک خانم که مثل خودم مدرک دکترا دارد خواستگاری کردم اما بعد از چند جلسه صحبت، متوجه شدم آن خانم به خاطر موقعیت شغلی بهتری که دارد حاضر به ازدواج با من نیست».

میثم می‌گوید: «من هم دیگر نمی‌توانم و نمی‌خواهم با دختری که مدرک لیسانس دارد ازدواج کنم چون احساس می‌کنم نمی‌توانیم حرف‌های همدیگر را بفهمیم. ادامه تحصیل برای من خیلی خوب بود و موقعیت اجتماعی خوبی برایم ایجاد کرد اما از سوی دیگر کاستی‌هایی را به همراه داشت که الان به این سادگی نمی‌توان آنها را به دست آورد».

قربانی شعارهای پوچ شدیم

احمد جوان مجرد ۳۵ ساله است. به قول خودش دیگر با این سر بی‌مو نمی‌تواند نظر مثبت دخترها را جلب کند! او به بیان دردها و مشغله‌های ذهنی پسرهای متولد دهه ۶۰ می‌پردازد: «همیشه تصور می‌کردم خیلی زود ازدواج می‌کنم و برای انتخاب همسر مشکلی ندارم. فقط یک چیز را پیش‌بینی نمی‌کردم که آن هم تغییر ناگهانی سبک زندگی بود. این تغییر تمام برنامه‌ها و افکار مرا نابود کرد. انتظارم این بود که دخترهای متولد دهه ۶۰ از این تغییرات تاثیر نپذیرند تا ما پسرها بتوانیم انتخاب خوبی مطابق با ایده‌آل‌هایی که با آنها بزرگ شده‌ایم، داشته باشیم».

احمد ادامه می‌دهد: «اما این موج تغییر که توسط شبکه‌های ماهواره‌ای ایجاد شده بود، بیشتر پسرها و دخترهای دهه ۶۰ را هم با خود برد؛ بویژه دخترها را؛ ما هم در یک خانواده سنتی با آداب و عقاید خاص بزرگ شده بودیم و مادرم می‌گفت سبک زندگی دخترهای امروزی با ما جور نیست. راهی دانشگاه شدم و آنجا در کنار درس خواندن نیم‌نگاهی هم به ازدواج داشتم تا شاید بتوانم دختری مطابق با فرهنگ خانواده خودم پیدا کنم. اما راستش را بخواهید خیلی سخت بود، چراکه دخترها و پسرها به بهانه‌های مختلف و به خاطر چیزهایی که تازه مد شده بود، با هم ارتباط عاطفی برقرار می‌کردند و در مسیرهایی قرار داشتند که مطابق پسند و میل من و خانواده‌ام نبود».

او اینچنین به صحبت‌های خود پایان می‌دهد: «مشکل نسل من این است که نتوانست «خودش باشد و خودش باقی بماند». نسل من مدام با تبلیغات این‌طرف و آن‌طرف رنگ عوض کرد. برخی از افراد هم‌سن و سال من قربانی حرف‌ها و شعارهایی شدند که از آنسوی آب‌ها می‌آمد و توخالی و پوچ بود».


نظرات()   
   
Sling TV
پنجشنبه 24 آبان 1397 21:18
Nice post. I learn something new and challenging
on sites I stumbleupon everyday. It's always exciting to read through
content from other authors and practice a little something
from other websites.
Sling TV
پنجشنبه 24 آبان 1397 00:59
This is a topic which is close to my heart... Thank you! Exactly where are your
contact details though?
top view of boyss grade school jordan trainer prime training shoes in black gym red
سه شنبه 22 آبان 1397 04:58
<a href="http://www.esprithexa.top/20/nike-air-max-2017-womens-blue-purple ">nike air max 2017 womens blue purple</a><a href="http://www.esprithexa.top/21/nike-toy-story-dunks-shoes-woody-cartoon-for-sale ">nike toy story dunks shoes woody cartoon for sale</a><a href="http://www.esprithexa.top/22/nike-dunk-high-ironman-nike-dunk-high-ironman-by-more-than-art-to-wear-6 ">nike dunk high ironman nike dunk high ironman by more than art to wear 6</a><a href="http://www.esprithexa.top/23/nike-air-max-1-blue-white ">nike air max 1 blue white</a>
top view of boyss grade school jordan trainer prime training shoes in black gym red http://www.bradleystoneinc.top/23/top-view-of-boyss-grade-school-jordan-trainer-prime-training-shoes-in-black-gym-red
jordan retro shoe 2014 release retroshoes.com
سه شنبه 22 آبان 1397 04:58
<a href="http://www.moreorbore.top/28/nike-jordanair-jordan-pas-cher-pour-femme ">nike jordanair jordan pas cher pour femme</a><a href="http://www.moreorbore.top/29/air-jordan-spizike-nike-air-jordan-spizike-turquoise-blue ">air jordan spizike nike air jordan spizike turquoise blue</a><a href="http://www.moreorbore.top/3/mens-nike-air-max-tailwind-6-grey ">mens nike air max tailwind 6 grey</a><a href="http://www.moreorbore.top/30/air-jordan-retro-7-yellow-black ">air jordan retro 7 yellow black</a>
jordan retro shoe 2014 release retroshoes.com http://www.horseshowscanada.top/35/jordan-retro-shoe-2014-release-retroshoes.com
Trisha
جمعه 18 آبان 1397 09:06
I am in fact grateful to the holder of this web page
who has shared this wonderful piece of writing at at this
place.
quest bars cheap
دوشنبه 14 آبان 1397 04:59
quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest bars cheap

Why users still use to read news papers when in this technological world
all is accessible on net? Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest
bars cheap 516999410492780544 quest bars cheap
kith x dover street market x puma xt 2 achromatic collection
یکشنبه 13 آبان 1397 09:00
<a href="http://www.locksmith-colorado-springs.top/13/chris-paul-air-jordan-11s-clippers-pe-red-blue-cheap-sale-1 ">chris paul air jordan 11s clippers pe red blue cheap sale 1</a><a href="http://www.locksmith-colorado-springs.top/14/nike-lebron-soldier-quai-54 ">nike lebron soldier quai 54</a><a href="http://www.locksmith-colorado-springs.top/15/air-max-90-packers ">air max 90 packers</a><a href="http://www.locksmith-colorado-springs.top/16/nike-air-jordan-1-retro-ko-hi-retro-2012 ">nike air jordan 1 retro ko hi retro 2012</a>
[url=http://www.clubdelacepa.top/28/kith-x-dover-street-market-x-puma-xt-2-achromatic-collection]kith x dover street market x puma xt 2 achromatic collection[/url]
retro xi jordans gamma blue
یکشنبه 13 آبان 1397 09:00
<a href="http://www.erinrhindress.top/39/grand-forks-post-office-hours ">grand forks post office hours</a><a href="http://www.erinrhindress.top/4/reebok-q96-white-royal-first-look ">reebok q96 white royal first look</a><a href="http://www.erinrhindress.top/40/air-jordan-retro-28-yellow-green ">air jordan retro 28 yellow green</a><a href="http://www.erinrhindress.top/5/nike-lunar-force-1-university-red ">nike lunar force 1 university red</a>
[url=http://www.eco-domaine.top/6/retro-xi-jordans-gamma-blue]retro xi jordans gamma blue[/url]
red and black kd 7
یکشنبه 13 آبان 1397 08:59
<a href="http://www.journalsofconsciousness.top/39/junior-air-jordans-cheap-jordans-cheap ">junior air jordans cheap jordans cheap</a><a href="http://www.journalsofconsciousness.top/4/mens-nike-air-jordan-retro-cheap-sale-nike-air-jordan-original ">mens nike air jordan retro cheap sale nike air jordan original</a><a href="http://www.journalsofconsciousness.top/40/under-armour-curry-one-gold-black-under-armour-curry-one-black-gold ">under armour curry one gold black under armour curry one black gold</a><a href="http://www.journalsofconsciousness.top/5/air-max-24-7-orange-for-sale ">air max 24 7 orange for sale</a>
[url=http://www.chamberlainreferralshop.top/22/red-and-black-kd-7]red and black kd 7[/url]
black scale x adidas consortium zx 7000 saturday release
یکشنبه 13 آبان 1397 08:58
<a href="http://www.drrichardgilsig.top/35/nike-air-jordan-kids-uk-nike-air-jordan-kids-basketball-shoes ">nike air jordan kids uk nike air jordan kids basketball shoes</a><a href="http://www.drrichardgilsig.top/36/foamposite-tennis-shoes ">foamposite tennis shoes</a><a href="http://www.drrichardgilsig.top/37/us-6-mens-air-max-90 ">us 6 mens air max 90</a><a href="http://www.drrichardgilsig.top/38/pink-cooler-air-max-1 ">pink cooler air max 1</a>
[url=http://www.bike-load.top/25/black-scale-x-adidas-consortium-zx-7000-saturday-release]black scale x adidas consortium zx 7000 saturday release[/url]
nike air force 1 low white green nike air force 1 low arcticgreenwhitegum
یکشنبه 13 آبان 1397 08:58
<a href="http://www.khacomms.top/31/nike-zoom-structure-19-grey-green-b60p4466-b60p4470-1-b60p4474-1 ">nike zoom structure 19 grey green b60p4466 b60p4470 1 b60p4474 1</a><a href="http://www.khacomms.top/32/2016-new-air-jordans-12-psny-restock-hot-sale-2 ">2016 new air jordans 12 psny restock hot sale 2</a><a href="http://www.khacomms.top/33/jordan-high-heels-size-8 ">jordan high heels size 8</a><a href="http://www.khacomms.top/34/release-reminder-jordan-cp3.v-black-white-stealth ">release reminder jordan cp3.v black white stealth</a>
[url=http://www.azadresidency.top/24/nike-air-force-1-low-white-green-nike-air-force-1-low-arcticgreenwhitegum]nike air force 1 low white green nike air force 1 low arcticgreenwhitegum[/url]
a bathing ape undftd capsule collection detailed look7
یکشنبه 13 آبان 1397 08:57
<a href="http://www.abethesdachiropractor.top/31/nike-elite-running-shoe ">nike elite running shoe</a><a href="http://www.abethesdachiropractor.top/32/lebron-12-xll ">lebron 12 xll</a><a href="http://www.abethesdachiropractor.top/33/nike-air-flight-huarache-colorways ">nike air flight huarache colorways</a><a href="http://www.abethesdachiropractor.top/34/nike-air-max-90-2015-womens-nike-air-max ">nike air max 90 2015 womens nike air max</a>
[url=http://www.cofaceeasterneurope.top/26/a-bathing-ape-undftd-capsule-collection-detailed-look7]a bathing ape undftd capsule collection detailed look7[/url]
Rosalyn
جمعه 11 آبان 1397 10:54
I used to bee able to find good adice from
your content.
Actualités, Célébrités, Télé Réalité Et
جمعه 11 آبان 1397 01:45
La télé française est saturée de ce type d'émissions.
Coconut Oil
پنجشنبه 3 آبان 1397 19:39
You can certainly see your expertise in the work you write.
The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid
to mention how they believe. Always go after your heart.
Shonda
پنجشنبه 3 آبان 1397 11:21
bookmarked!!, I really like your blog!
Benefits of Coconut Oil
سه شنبه 1 آبان 1397 16:53
Excellent post however , I was wondering if you could write a litte more
on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Thank you!
acting courses in los angeles
چهارشنبه 25 مهر 1397 18:40
That is what Technique Actors call 'sense memory'.
tinder dating site
سه شنبه 24 مهر 1397 19:16
I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say. But
maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
Maybe you could space it out better?
minecraft free download 2018
پنجشنبه 19 مهر 1397 16:35
Wow, this post is nice, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going
to convey her.
minecraft free download 2018
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:17
This is really attention-grabbing, You are a very professional blogger.
I've joined your rss feed and look forward to looking for extra of your fantastic post.

Additionally, I have shared your web site in my social networks
Grady
چهارشنبه 18 مهر 1397 17:27
I am in fact happy too glance at this blog posts which includes plenty of helpful facts,
thanks for providing these kinds of statistics.
Luella
دوشنبه 16 مهر 1397 10:44
Good answer back in return of this question with rezl arguments and telling aall about that.
picture show at bloomingdale court
دوشنبه 16 مهر 1397 08:15
<a href="http://www.constellation-corp.top/24/air-jordan-retro-1-chicago-air-jordan-1-retro-ko-high-chicago-detailed-pictures ">air jordan retro 1 chicago air jordan 1 retro ko high chicago detailed pictures</a><a href="http://www.constellation-corp.top/25/nike-air-max-90-white-black-and-red-air-max-90-white-grey-red ">nike air max 90 white black and red air max 90 white grey red</a><a href="http://www.constellation-corp.top/26/nike-kd-ii-2-midnight-navy-photo-blue-spring-2010 ">nike kd ii 2 midnight navy photo blue spring 2010</a><a href="http://www.constellation-corp.top/27/adidas-wings-shoes-online ">adidas wings shoes online</a>
picture show at bloomingdale court http://www.ginnyenstad.top/11/picture-show-at-bloomingdale-court
air jordan shoes year
دوشنبه 16 مهر 1397 08:14
<a href="http://www.evolvethroughmovement.top/20/mens-nike-free-trainer-5.0-blue-gray ">mens nike free trainer 5.0 blue gray</a><a href="http://www.evolvethroughmovement.top/21/kyrie-irving-mens-basketball-shoes ">kyrie irving mens basketball shoes</a><a href="http://www.evolvethroughmovement.top/22/air-jordan-retro-12-gold-royal-blue-air-jordan-retro-3-royal-blue-gold ">air jordan retro 12 gold royal blue air jordan retro 3 royal blue gold</a><a href="http://www.evolvethroughmovement.top/23/mens-nike-sb-stefan-janoski-max-purple-green ">mens nike sb stefan janoski max purple green</a>
air jordan shoes year http://www.bioniklaboratories.top/31/air-jordan-shoes-year
finish line cancel order
دوشنبه 16 مهر 1397 08:12
<a href="http://www.nlpfusion.top/13/all-doernbecher-shoes ">all doernbecher shoes</a><a href="http://www.nlpfusion.top/14/2014-air-jordan-13-retro-infrared-black-infrared-23-black-for-sale-online ">2014 air jordan 13 retro infrared black infrared 23 black for sale online</a><a href="http://www.nlpfusion.top/15/yeezy-boost-release-quantities ">yeezy boost release quantities</a><a href="http://www.nlpfusion.top/16/nike-blazer-black-grey ">nike blazer black grey</a>
finish line cancel order http://www.ferme-hotel.top/3/finish-line-cancel-order
minecraft
یکشنبه 15 مهر 1397 09:08
Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just
too excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and
the way in which you say it. You make it enjoyable and you
still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you.
This is really a wonderful website.
Etta
پنجشنبه 12 مهر 1397 03:03
9. UCLA School of Theater, Movie, and Television.
minecraft
دوشنبه 9 مهر 1397 02:45
Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!
minecraft
دوشنبه 9 مهر 1397 01:09
Greetings! I've been reading your web site for a while now and finally got the
courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!

Just wanted to mention keep up the excellent job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها
html] [/html]