کفسابی انجمن حمایت از حقوق مردان - داشتن مدرک تحصیلی بالا برای زندگی زناشویی کافی نیست

خبرگزاری رسا - امام جمعه اصفهان در ادامه با اشاره به مشکلات خانواده‌ها و وجود معضل طلاق در کشور خاطر نشان کرد: در مناطق اعیان نشین علیرغم برخورداری از توانمندی مالی و نبود مشکلات مادی شاهد رشد و افزایش طلاق و شکست در ازدواج‌ها هستیم، در شمال تهران تقریبا از هر دو ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می‌شود، در اصفهان که شرایط قدری بهتر از تهران است از هر 5 ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق می‌شود، لازم است برای این معضل چاره اندیشی کرد و راه حلی برای آن پیدا کرد.

وی با بیان این‌که از هر 5 طلاق یک طلاق به علت مصرف مواد مخدر است تصریح کرد: یکی از دیگر علل طلاق این است که مادرها به دختران خود شوهرداری آموزش نمی‌دهند، هستند دخترانی که در سطوح بالا تحصیل می‌کنند اما پس از ازدواج نه یک دکمه بلدند بدوزند و نه یک غذای ساده بپزند و ساده ترین کارهای خانه را بلد نیستند، مادران باید به این فکر باشند که زن تربیت کنند، همسر و مادر تربیت کنند، داشتن مدارک تحصیلی اصلا ربطی به زندگی و اداره زندگی توسط یک زن ندارد.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره معضلاتی که می‌تواند تحصیل زنان بعد از ازدواج داشته باشد اظهار کرد: بعضی از شغل‌ها است که واجب کفایی است که زنان به آنها مشغول شوند، شغل‌هایی نظیر پزشکی و پرستاری و تدریس در مدرسه‌ها و دانشگاه از جمله این شغل‌ها است، اگر قرار است زنی شاغل شود نباید از فعالیت‌های مهم و لازم خانه غافل شود، متأسفانه اغلب زنان شاغل از فعالیت‌های داخل خانه غافل می‌شوند و این می تواند موجب بروز مشکلات و معضلاتی نظیر طلاق شود.

امام جمعه اصفهان خاطر نشان کرد: متأسفانه فرهنگ غلطی راجع به خانه داری در جامعه ما شکل گرفته است به گونه ای که برخی از بانوان از این‌که خانه دار هستند خجالت می‌کشند در صورتی که خانه داری کردن بسیار مهم و با فضیلت است، خانه‌داری و مدیریت خانواده مسأله بسیار مهمی است، تمام تربیت‌ها در خانواده است و به همین جهت امام علی (ع) به مالک اشتر توصیه می‌کنند که اگر به دنبال انتخاب کسی برای مدیریت در جایی هستی بگرد و از یک خانواده خوب انتخاب کن.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) تصریح کرد: ایشان فرمودند بپرهیزید از سبزی روی مزبله، از ایشان سؤال شد سبزی روی مزبله چیست؟ ایشان پاسخ دادند یعنی دختر زیبایی که در خانواده‌ای بد بزرگ شده است، این مسأله بسیار مهم است برای زندگی، نباید از این مسائل که در دین بسیار به آن اهمیت داده شده است غافل بود و باید بر روی منبر این موضوعات مطرح گردد.

داشتن مدرک تحصیلی بالا برای زندگی زناشویی کافی نیست   
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان داشتن مدارک تحصیلی بدون داشتن هنر خانه‌داری را نامناسب و بی فایده برای زندگی کردن دانست و گفت: کاری که یک زن باید بلد باشد را مادران به دختران خود باید بیاموزند، همه مشکلات زندگی‌ها و علل طلاق در مواد مخدر نیست بلکه نداشتن توانایی و هنر خانه‌داری هم یکی دیگر از مشکلات مهم در زمینه زندگی مشترک و یکی از علت‌های طلاق در جامعه است.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به لزوم برخورد صحیح و به دور از قلدری توسط مردان با همسرانشان خاطر نشان کرد: باید زن و شوهر رفاقت گونه با یکدیگر زندگی کنند، هر دو باید خانه را محلی برای آرامش قرار دهند، تنها خانه انسان است که مسکن نام دارد و مسکن یعنی محلی برای آرامش، خداوند محبت را بین زن و شوهر خلق کرده است و به مجرد ازدواج این محبت پیدا می‌شود.

وی ضمن ابراز تأسف از برخی بدآموزی‌هایی که در تلویزیون کشور ترویج می‌شود ابراز کرد: محبتی که با ازدواج پدید می‌آید مانند یک درخت است که نیاز به نگهداری دارد، در روایت داریم یکی از حقوقی که فرزند بر گردن پدر پیش از تولد دارد انتخاب مادر خوب است، فرزند این حق را دارد که مرد در انتخاب زنی که قرار است درآینده از او بچه دار شود و مادر فرزندش باشد دقت داشته باشد و انتخاب خود را مورد بررسی قرار دهد.

امام جمعه اصفهان با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) تصریح کرد: دختران نیز باید در انتخاب شوهر دقت کافی را داشته باشند، روحانیت باید به بیان این مطالب بپردازند، نباید از این مطالب مهم و مؤثر در جامعه غافل شد، باید به مردم آموخت که الگوی ما در زندگی حضرت فاطمه زهرا (ع) است، مادران باید با الگو برداری از حضرت فاطمه (ع) به تربیت دختران خود بپردازند.

آیت الله طباطبایی نژاد ضمن ابراز نگرانی از رواج تجمل گرایی در جامعه و در مسأله ازدواج اظهار کرد: باید تجملات و اسراف را کنار گذاشت، این مسائل مشکلی برای زندگی‌های ما شده است و لازم است که به آموزه‌های گذشته بازگردیم تا شاهد سلامت جامعه و زندگی‌ها و کاهش معضلاتی نظیر طلاق در کشور باشیم.


  • آخرین ویرایش:شنبه 21 دی 1398
نظرات()   
   
shabani
شنبه 7 آذر 1394 11:21
نمردیم و یكی از این آقایون یه حرف حسابی زد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها
html] [/html]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات